Ta strona używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Stowarzyszenie "Rozwiń Się" Edukacja, Kultura, Sport

gram, grasz, gramy

gram, grasz, gramy

Projekt „Gram, grasz, gramy” realizujemy od początku istnienia stowarzyszenia. Pasją wielu osób w naszej organizacji są gry planszowe i chętnie dzielimy się tą pasją z innymi.  Podczas warsztatów, festiwali, spotkań otwartych i szkoleń pokazujemy, że grając w planszówki można rozwijać wiele umiejętności matematycznych (np.: logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, koncentrację uwagi, przewidywanie następstw, umiejętność liczenia w pamięci) i społecznych (np.: skuteczną komunikację z innymi, współpracę opartą na ustalonych zasadach). Gry planszowe to także sposób na wspólne spędzanie czasu wolnego.
Ważnym aspektem projektu jest współpraca z wolontariuszami. Starsi uczniowie szkół podstawowych, licealiści i dorośli wspierają prowadzenie warsztatów i organizację imprez. Sami również chętnie grają w gry :-).

W ostatnich latach graliśmy:

 

2022

Głównym celem projektu "Matematyka inaczej" dofinansowanego ze środków m.st. Warszawy było pokazanie matematyki w otaczającym nas świecie. Jednak podczas wybranych zajęć graliśmy w planszówki. Trenowanie logicznego myślenia i wyciągania wniosków ćwiczyliśmy między innymi podczas grania w "Hej! To moja ryba", "Mi pasuje" i "Sąsiadów".

Koniec roku spędziliśmy w wraszawskim "Centrum Edukacji i Rozwoju" realizując projekt "Planszówki na Towarowej". Z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy graliśmy w różne gry. Często były one pretekstem do nawiązania znajomości albo nauki polskich słówek. 

 

2021

"Przestrzenie rozwoju - pozytywnie zgrani" było projektem skierowanym do uczniów i uczennic klas 1-8 z warszawskich szkół podstawowych. W projekcie wykorzystywaliśmy wybrane gry planszowe do ćwiczeń związanych z ustalaniem i przestrzeganiem zasad współpracy w grupie, rozwiązywaniem konflików, podejmowaniem decyzji, słuchaniem i radzeniem sobie w trudnych sytuacjach. Realizacja projektu była dofinansowana ze środków m.st. Warszawy.

 

2020

"Pozytywne granie" to projekt, którego realizację dofinansowało m. st. Warszawa. Podczas warsztatów przygotowywaliśy uczniów do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Punktem wyjścia do naszej pracy było wspólne granie w planszówki. 

 

2019

"Planszówki na PGE Narodowym" - współorganizowaliśmy festiwal dla ponad 8000 graczy i sami nauczyliśmy się kilku nowych gier. Organizację imprezy wspierało ponad 100 młodych wolontariuszy przeszkolonych dzięki wspraciu m.st. Warszawy.

"Polubić matematykę" - jednym z elementów porojektu, którego realizację dofinansowano ze środków m. st. Warszawy, były warsztaty dla uczniów szkół podstawowych. Podczas warsztatów używaliśmy gier, które pomagają rozwijać wyobraźnię przestrzenną. Graliśmy w gry: "Digit", "Blokus", "Ubongo".

"Letnia Akademia Wiedzy 2019" - podczas warszawskiej akcji "Lato w mieście" pokazywaliśmy uczniom, jak podczas grania można ćwiczyć pamięć, koncentrację uwagi i spostrzegawczość.

 

2018

"Planszówki na PGE Narodowym" - przygotowaliśmy 120 wolontariuszy, którzy pomagali w organizacji i prowadzeniu imprezy. PGE Narodowy odwiedziło ponad 8000 osób.

"Matematyczne przygody" –  częścią projektu, którego realizację dofinansowało m.st. Warszawa, były warsztaty dla uczniów szkół podstawowych wykorzystujące gry karciane i planszowe do rozwijania umiejętności liczenia. Graliśmy w „Rachmistrza”, „Superfarmera”, "Fasolki" i "Polowanie na robale".

 

2017

"Planszówki na PGE Narodowym" w Warszawie i "Gramy w 1" w Giżycku –  wspólnie z wolontariuszami pokazywaliśmy, że granie w gry planszowe jest fajne i może być przyjemnym sposobem spędzania czasu ze znajomymi i nieznajomymi.

"Szyfry i plansze" – latem, dzięki wsparciu m. st. Warszawy,  graliśmy w planszówki z uczniami, którzy pozostali na wakacje w Warszawie. Ćwiczyliśmy współpracę i radzenie sobie z sukcesem albo porażką.

 

2016

"Planszówki na Narodowym" i "Planszówki w Blue City" –  wspólnie z wieloma wolontariuszami przygotowaliśmy dwa festiwale gier planszowych.

"Matematyka. To każdy może?" –  elementem projektu, którego realizacja była dofinansowana ze środków m.st. Warszawy, były warsztaty "Planszówki i matematyka" dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Podczas zajęć graliśmy w "Pędzące żółwie", Hej! To moja ryba!" i "Łap prosiaka" i szukaliśmy ukrytej w tych grach matematyki.

 

2015

"Planszówki na Narodowym" – na Warszawski Festiwal gier planszowych przyszło ponad 7000 graczy, wspólnie z wydawcami gier przygotowaliśmy i rozdaliśmy mini szafy gier dla szkół - zestawy gier plaszowych, w które można grać na lekcjach i po lekcjach. 

"Gram w szkole" – podczas warsztatów z uczniami szkół podstawowych ćwiczyliśmy logiczne myślenie i umiejętność współpracy w zespole. Jedną z gier, w którą graliśmy był "Superfarmer". Realizację projektu wspierało m. st. Warszawa.